Посадка картоплі, способи і методи від ФГ 'Аделаїда'

Посадка картоплі, способи і методи

Посадка картоплі одна з найвідповідальніших технологічних операцій у процесі вирощування картоплі. Перед посадкою необхідно правильно визначити оптимальний термін посадки, глибину загортання бульб, а також саме схему розміщення рослин на площі.

Оптимальні строки посадки картоплі

Вважається, що картоплю найкраще висаджувати в грунт коли його температура на глибині 10 см прогріється до + 6 - 8 С °. Виходячи з цього шляхом багаторічних дослідів були встановлені свої терміни для кожної кліматичної зони України. Для зони Полісся це ІІ - ІІІ декада квітня, для зони Лісостепу - ІІ декада квітня, для зони Степу - ІІ - ІІІ березня. Для отримання раннього врожаю, заздалегідь пророщені бульби з міцними паростками можна висаджувати при температурі грунту + 3 - 5 С °.

Висадка порізаних бульб вимагає досить прогрітого грунту не нижче + 8 С °, це пояснюється загрозою зараження хворобами. Необхідно розуміти, що посадка в оптимальні терміни, запорука високого врожаю, дуже рання посадка загрожує зріджені сходи, а затягування на 10 - 15 днів призводить до значного зниження врожаю.

Глибина посадки картоплі

Глибина залежить від механічного складу грунту, чим легше грунту, тим вона більше і навпаки. Глибина це відстань від верхньої частини бульби до поверхні землі, якщо посадка проводиться в гребені, то це відстань вимірюється від верхньої частини бульби до поверхні рівної площі, а не до вершини гребеня. Оптимально садити картоплю на 6 - 8 см, на легких піщаних грунтах глибину можна збільшити до 10 см. Так само треба враховувати розмір посадочних бульб, дрібні бульби садять на 2-3 см мілкіше, а великі на 2 - 3 см глибше. Занадто дрібна посадка може спровокувати позеленіння бульб, що негативно позначається на майбутньому врожаї, до того ж він буде з зеленими плямами, такі бульби не придатні до використання.

Звичайні способи посадки картоплі

Площа живлення має дуже велике значення у формування майбутнього врожаю, тому схема посадки дуже важлива. Для початку визначають ширину міжрядь, якщо при висадці використовується ручний метод, то ширина міжрядь витримується в межах 50 - 60 см, якщо ж посадка проводитися механічним способом - 70 - 75 см. Такі міжряддя найбільш зручні для подальшого догляду і подальшої збирання картоплі. Використовувати ширину менше 50 см не має сенсу, так як при окучивании картоплі виникнуть проблеми. При підборі величини між рядами необхідно враховувати сорт картоплі. Одні сорти формують урожай близько до материнської бульбі, інші люблять простір і вимагають більшої площі живлення. Відстань між бульбами в ряді повинна бути від 15 до 35 см, а найбільш поширене 20 - 30 см. Якщо родючість грунту висока, то відстань між бульбами роблять більше і відповідно збільшують міжряддя. Оптимальна кількість бульб на одній сотці становить 500 - 700 шт. По таблиці 1. легко визначити необхідний спосіб посадки.

Таблиця 1. Кількість кущів на одній сотці залежно від способу посадки картоплі

Таблиця 1. Кількість кущів на одній сотці залежно від способу посадки картоплі

Ширина міжрядь, см

50

60

70

75

15

1334

1112

953

889

20

1000

834

715

667

25

800

667

572

534

30

667

556

447

445

35

572

477

409

381

 

Картоплю в суміжних рядах слід садити в шаховому порядку, це допоможе правильно розподілити поживні речовини грунту для кожного куща. Рання картопля, яка буде спожита молодою, можна висаджувати 600 - 700 шт. на одній сотці. Це ж правило стосуеться насіннєвих ділянок, для отримання якумога більше стандартних бульб.

Посадка картоплі європейської селекціїПосадка картоплі мотоблоком

Сучасні методи механізації в сільському господарстві дозволяю значно знизити ручну працю при вирощуванні картоплі. Посадка картоплі мотоблоком має на увазі під собо,ю нарізку гребенів з його допомогою і подальшим закладенням бульб у грунт. На мотоблок встановлюється широка лапа культиватор, яка формує ряд для картоплі. Далі вручну з цього ряду разкладуються підготовлені бульби у відповідності зі схемою посадки. Після чого на мотоблок встановлюється зворотний окучник або диски, які засипають ряд землею, тим самим формуючи гребінь. Дуже важливі настройки глибини роботи агрегату, потрібно ретельно підготувати все для досягнення оптимальних показників глибини садіння бульб, а так само висоти формування гребенів.

Посадка картоплі під солому

Ще один цікавий метод вирощування картоплі. Його частіше використовують в умовах надлишку вологи. Картопля заздалегідь пророщують і розкладуеться на поверхні грунту. По можливості бульби посипають торфом і вкривають соломою. Її шар при цьому повинен бути не менше 30 см. Картопля під соломою проростає, після чого викладають ще один шар 15 - 20 см так як вона сідає. Протягом всієї вегетації потрібно стежити за наявністю вологи, висихання в таких умовах не допустимо. Даний спосіб посадки картоплі має на увазі легке прибирання, потрібно просто відгребти солому і зібрати урожай.