Збирання врожаю картоплі завершує польовий період циклу вирощування картоплі. Виконувати прибирання необхідно так , що б отримати якісні бульби і уникнути втрат врожаю.
Прибирати урожай потрібно в короткі терміни і якнайшвидше . Коли шкірка загрубіє і перестане лущиться - це сигнал до початку. Температура повітря в цей період не повинна бути менше +10 ° С при зниженні цього показника бульби травмуються на 80 - 90 % , а це в свою чергу веде до поганого зберіганню.
Збір врожаю картоплі починають з ранніх сортів , пізні ж сорти прибирають в останню чергу. Самим трудомістким процесом в технології вирощування картоплі є його прибирання .
Технологія збирання картоплі
У першу чергу необхідно скосити бадилля і бур'яни і видалити їх з ділянки. Через 10 - 12 днів після цього наступають терміни безпосередньо копки . Методи збирання картоплі можуть бути механізованими , комбінованими і повністю ручними.
На великих площах в промислових масштабах використовують комбайнову прибирання картоплі. Це повністю механізований метод , в якому використовують машини для збирання картоплі - комбайни . Вони можуть бути як самохідними , так і причіпними . Машини підкопують гребінь , картопля з грунтом потрапляє на транспортер , де грунт сепарується , відокремлюються бадилля і чистий картопля потрапляє по транспортеру в бункер комбайна.
На не великих і середніх ділянках використовують комбінований метод прибирання . Картопля підкопується спеціальними машинами , які сепарують грунт і відокремлюють картоплю від грунту і висипає його на землю. Далі слід ручне прибирання картоплі в тару сітки , мішки , ящики. Перевагами такого способу збирання , є якість зібраного врожаю , бульби в малому ступені травмуються. Так само під час збору врожаю є можливість відразу проводити сортування бульб за розміром. Цей спосіб збирання використовують при вирощуванні ранньої картоплі , так як шкірка ще не повністю загрубіла , бульби дбайливо збирають із землі вручну.
На малих ділянках картопля прибирають вручну. Тут використовують різні за конструкцією лопати і пристосування до них. Картопля викопується і відразу збирається в тару. Слід зазначити , що це дуже трудомісткий процес , який вимагає багато сил та енергії.
Збирання картоплі на присадибних ділянках
Сучасний ринок пропонує багато засобів малої механізації для збирання картоплі . Прибирання картоплі мотоблоком є найпоширенішим . Мотоблок оснащують спеціальним плугом , який має віялові пелюстки для сепарації грунту. Колеса машини йдуть по міжряддю , а плуг безпосередньо по гребеню ряду. Грунт частково прокидається через лопаті плуга , а картопля залишається на поверхні. Далі слід прибирання картоплі вручну , яка повинна здійснюється дуже відповідально - мало зібрати бульби тільки з поверхні , багато картоплі залишається під грунтом. Крім цього є і спеціальний картоплекопач для мотоблока . Він має активну сепарацію грунту за рахунок обертання мотора. Картопля підкопується лапою і потрапляє на невелику решету , де протряхівается грунт , а бульби висипаються вже на землю. Викопаний картоплю після збирання залишають на ділянці на кілька годин для сушки.
Таким чином , якщо ви фермер , садівник або городник і хочете механізувати вирощування картоплі та інших культур на своїй ділянці , щоб полегшити важку ручну працю , то перш за все , необхідно ретельно проаналізувати, якими способами механізації краще скористатися. Перед вибором основного засобу - мотоблока , міні- або малогабаритного трактора необхідно враховувати фізичні та фінансові можливості , свій вік і площа ділянки , а так само основні культури які плануються вирощувати.
Доопрацювання ділянки та врожаю картоплі після збирання
Після збирання картоплі потрібно доопрацювати ділянку. З нього забирається залишилася бадилля сміттєві рослини , так дуже важливо прибрати всі бульби навіть найдрібніші. Ці бульби можуть акумулювати хвороби та шкідників в зимовий період , що погано позначиться в наступні роки вирощування. Грунт необхідно вирівняти , поки вона знаходитися в рихлому стані це заощадить сили , і ділянка буде готова до наступних операцій.
Урожай картоплі після збирання необхідно доопрацювати . Насамперед , картоплю очищають від потрапили домішок землі та рослинних залишків. Далі необхідно ретельно перебрати картоплю , виключити хворі пошкоджені дефектні бульби . Це поліпшить зберігання врожаю картоплі, так як здоровий картопля не матиме джерела зараження хворобами.
У підсумку , все зробивши правильно , якісно прибраний картопля , зможе Вас радувати свіжим і здоровим урожаєм практично цілий рік.